Banjo Paterson Writing Awards
From The Orange Wiki
WINNERS OF BANJO PATERSON WRITING AWARDS 1991 -2010
POETRY
- 1991 One winner only – see Prose
- 1992 One winner only – see Prose
- 1993 One winner only – see Prose
- 1994 Katrina Iffland
- 1995 Anne Fairbairn “High Country Dreaming”
- 1996 Ron Stevens “Appearances”
- 1997 David Astle “Collecting the Spoken”
- 1998 Peter Hanbury “Reconciliation”
- 1999 Anne Morgan “An Unknown Wreck: Macquarie Island”
- 2000 Louise Oxley “Memorial”
- 2001 Hylda Rolfe “For an old lady”
- 2002 Jennifer Martiniello “Emily Knwarreye”
- 2003 Roger Vickery “Recollections of an Old Town”
- 2004 Judy Johnson “A Whaler’s Wife at Sea”
- 2005 Judy Johnson “The Last Days of Mary Watson”
- 2006 Judy Johnson “How Australia’s Last Manned Lighthouse Knows her Keeper”
- 2007 David Campbell “Lifeblood”
- 2008 Jo Mills “Walyunga”
- 2009 Judy Johnson “The Bushranger’s Bible”
- 2010 Brenda Saunders “Wonderland”
PROSE
- 1991 Heather Bird “A Sash with Tassels”
- 1992 Kit Denton “Porpoise”
- 1993 Bruce Roberts “The Gun or the Vet”
- 1994 Ashley Hay
- 1995 Simon Luckhurst “Signs of Life”
- 1996 Peter Hanbury “As Joey Sees It”
- 1997 David Astle “Blood Tree”
- 1998 Georgia Richter “The Bracken War”
- 1999 Angela Malone “Fiddle Song”
- 2000 Pat Skinner “Cake Forks at Lake Titicaca”
- 2001 Tom Flood “The Old Trails”
- 2002 Tracylee Arestides “South Gate Road”
- 2003 Erin Gough “Jump”
- 2004 Barry Divola “Nipple”
- 2005 Barry Divola “Cicada Boy”
- 2006 Barry Divola “Nixon”
- 2007 Joanne Riccioni “Mrs Taylor Gets a Tattoo”
- 2008 Margaret Betts “Exposure”
- 2009 Peter W Bishop “Lukey”
- 2010 Jacqueline Winn “The Dangers of Swimming”
COMIC POETRY SECTION (1997 and 2002)
- 1997 Tug Dumbly “Barbeque Bill and the Roadkill Café”
- 1998 John Bird “The Ant Bed Court”
- 1999 Peter Hanbury “The Sitting Poets Society”
- 2000 Peter Hanbury “The Organ Replacement”
- 2001 Tug Dumbly “Skasey of the Overdraft”
- 2002 No prize awarded
BUSH POETRY SECTION (From 2003)
- 2003 Susan Muranty “The Wild Suburban Tree”
- 2004 Graeme Johnson “Faces on the Wall”
- 2005 Ron Stevens “Battlefields and Blossoms”
- 2006 Ellis Campbell “The Carlton Clydesdales”
- 2007 Cathy Bennetts “Old Murphy’s Pub”
- 2008 Ron Stevens “Distant Dialogue”
- 2009 Ron Stevens “The Shame of Staying Put”
- 2010 Ron Stevens “Behind the Flag”
CHILDREN’S WRITING (Since 1993)
- 1993 Stephen Smith “The Dutchman”
- 1994 Elizabeth Sayers “When I was Grown Up”
- 1995 Elizabeth Elliot “Bushfire”
- 1996 Lucy Robertson “The Troublesome Male”
- 1997 Lucy Robertson “Moving On”
- 1998 Sally Robertson “The Play”
- 1999 Tegwyn Bath “Returning Home”
- 2000 Caitlin Jones “Home to Stay”
- 2001 Hannah Bath “4.00am”
- 2002 Caitlin Bath “Fairy Land”
- 2003 Caitlin Bath “Blow Wind”
- 2004 Catherine Fellows “Lost in Time”
- 2005 Caitlin Bath “Wind Moods”
- 2006 Lucy Kopechy “On the Hawkesbury”
- 2007 No prize awarded
- 2008 Thomas Whitehead “My Favourite Holiday”
- 2009 Isaac Bath “Bushfire”
- 2010 Chris Frith “The Downpour”